Szelki dla psów – z roku na rok zdobywają coraz większą popularność. I słusznie! Dobrze wybrane szelki stanowią świetne akcesorium na spacery z psem. Słowo klucz – dobrze wybrane – gdyż niestety nie każde szelki na rynku są dobre i komfortowe dla psa. Przyjrzyjmy się więc wszystkim rodzajom psich szelek oraz tym, czym się charakteryzują.
Psimi szelkami zajmuję się od wielu lat – jest to jedna z moich specjalności w testowaniu akcesoriów kynologicznch. Sama posiadam kilkadziesiąt sztuk, a na oczy widziałam ich zapewne kilka tysięcy. Na podstawie swoich doświadczeń wyodrębniłam kilka podstawowych rodzajów szelek, ich podtypy oraz hybrydy tych rodzajów.
A tym artykule skupiam się na podziale szelek ze względu na ogólną budowę, ale każdy z tych rodzajów występuje w różnych wersjach – taśmowej oraz zabudowanej (i ich pochodnymi). Szelki taśmowe są zrobione z węższych pasków, szelki zabudowane (nazywane też bezuciskowymi) tworzone są z szerszych pasów lub szerokich części materiałów.

Każdy z tych typów różni się od siebie w budowie oraz funkcjonalności. Poniżej znajdziesz szczegółowe omówienie każdego rodzaju, dzięki któremu poznasz dokładną ich charakteryzację i łatwiej będzie Ci wybrać najlepszy model dla swojego psa.
Zobacz również: Jak wybrać szelki dla psa?
Szelki guard




Zalety
Szelki typu guard to najlepsze (bez uwzględnienia szelek specjalistycznych) szelki dla psów, dlatego od nich zaczynamy tą listę. Dlaczego najlepsze? Ponieważ są najlepiej dopasowane do psiej anatomii, dzięki czemu zapewniają psu największy komfort podczas spacerów.
Składają się z dwóch obręczy – jednej umieszczonej na klatce piersiowej tuż za przednimi łapami, a drugiej na szyi. Połączone są pasem biegnącym wzdłuż grzbietu oraz dolnym pasem łączącym obręcze na mostku psa. Ten układ sprawia, że szelki guard (dobrze dobrane) pozwalają na pełen zakres ruchu przednich kończyn i nie krępują ruchów psa podczas chodu ani biegu.
Pas przebiegajacy wzdłuż mostka dodatkowo amortyzuje i rozkłada siły nacisku na klatkę piersiową, co czyni je również świetnymi szelkami do sportów i aktywności z psem. Obręcz za przednimi łapami zaś utrudnia wyjście z nich przez psa, więc dobrze nadają się do psów mających tendencję do uciekania.
Zakłada się je psu poprzez przełożenie obręczy szyjnej przez głowę psa, a następnie zapięcie ich za przednimi łapami. Jest to jeden z mankametnów guardów, gdyż niektóre psy mogą się bać lub czuć się niekomfortowo z przekładaniem szelek przez głowę. Dla takich psów zostały stworzone szelki guard z klamrą na obręczy szyjnej, co eliminuje problem przekładania przez głowę. Obecnie wiele firm pozwala również na inne personalizacje tego typu szelek, jak dwie klamry w obręczy piersiowej zamiast jednej lub uszycie szelek pod wymiar psa.
Guardy mogą poprawnie działać tylko wtedy, gdy są dobrze dobrane do psa. Nie mogą nachodzić na żadną z części przednich łap psa oraz nie mogą wbijać się mu w pachy (ani w staniu, ani podczas ruchu).
Dla kogo?
- Dla każdego psa na zwykłe spacery
- Dla psów aktywnych i sportowych
- Dla psów lękliwych i reaktywnych, uciekajacych z szelek
- Dla psów o wąskiej i nietypowej budowie ciała
Podtypy szelek guard

Szelki guard typu H
Najpopularnieszy typ guardów. Można go regulować we wszystkich (lub prawie wszystkich) miejsach, więc najłatwiej je dopasować do kształtu i budowy psa

Szelki guard typu Y
W przedniej części klatki piersiowej są ułożone na kształt litery Y. W tej części nie mają możliwości regulacji, więc powinny być odpowiedno dobrane do psa

Szelki guard typu X
Na plecach psa są ułożone na kształt litery X i w tej części nie mają możliwości regulacji. W ich przypadku trzeba uważać, czy nie nachodzą na kość ramienną psa

Szelki guard zabudowane
Mają szersze pasy i obręcze - mają przez to ograniczone możliwości regulacji, ale za to lepiej amortyzują nacisk i świetnie nadają się do psich aktywności
Szelki step-in




Szelki step-in, zwane rzadziej „szelkami spacerowymi” to jeden z najpopularniejszych typów psich szelek – jednak w porównaniu do szelek guard są znacznie mniej wygodne i komfortowe dla psa.
Z boku przypominają kształtem trójkąt. Step-in, zgodnie ze swoją nazwą są szelkami, do których pies „wchodzi” przednimi łapami – następnie zapina się je przy plecach psa i… gotowe. Szybkość i łatwość zakładania tych szelek są jednymi z głownych czynników, którym ten typ zawdzięcza swoją popularność. Dodatkowym ich atutem jest brak przekładania ich przez głowę, dzięki czemu czynność zakładania szelek jest mniej stresująca dla psów wrażliwych.
Niestety, step-iny mają dość istotne minusy. Ich „trójkątna” budowa sprawia, że punkt zapięcia tych szelek znajduje się na łopatkach psa, które są przez to częściowo blokowane. Oprócz tego przednia część step-inów zazwyczaj mocno nachodzi psom na przód kości ramiennej. Te dwa czynniki ograniczają ruch przednich kończyn i czynią spacer mniej komfortowym.
Można je uznać za hybrydę guardów i szelek norweskich (o których mowa jest poniżej). Co jednak czyni je lepszymi niż szelki norweskie, to obecność pasa na klatce piersiowej. Pas ten ma kluczowe znaczenie w prawidłowym rozkładzie nacisku na klatce piersiowej psa. Dlatego choć ten typ szelek nie jest najlepszy, to przy odpowiednim dobraniu i dobrze stworzonym modelu (głównie miękkich szelek zabudowanych) mogą nienajgorzej sprawdzić się jako codzienne szelki. Warto jednak uważać, gdyż 95% szelek step-in na rynku niestety jest nieprawidłowo zaprojektowanych.
Dla kogo?
- Dla psów wrażliwych na przekładanie szelek przez głowę
- Dla osób lubiących szybkie i sprawne zakładanie szelek
Podtypy szelek step-in

Szelki step-in taśmowe
Stworzone z cienkich taśm, najbardziej zbliżone kształtem do trójkąta. Zwykle mają złączenie klamr w miejscu psich łopatek, więc najbardziej blokują ich ruch

Szelki step-in półzabudowane
Mają zabudowaną część z przodu klatki piersiowej. Lepiej radzą sobie z amortyzacją sił i nacisku, ale ograniczają i łopatkę, i zwykle kość ramienną

Szelki step-in zabudowane
Najbezpieczniejszy wybór tego typu szelek, zwłaszcza gdy zrobione są z miękkiego materiału. Warto jednak uważać, aby w jak najmniejszym stopniu nachodziły na łapę psa
Szelki norweskie




Szelki norweskie to niestety szelki, o których mało można mówić pozytywnie. Swego czasu były niesamowicie popularne, były nawet bardzo polecane dla psów sportowych. Było to błędne założenie, co można zauważyć po przeanalizowaniu ich budowy.
Szelki te zbudowane są z dwóch obręczy poprzecznie nachodzących na siebie, z czego jedna przechodzi nad łopatką psa, a druga leży przy głowach kości ramiennych. Już tutaj łamana jest podstawowa zasada prawidłowych szelek dla psa dotycząca nienachodzenia stuktury szelek na elementy przedniej kończyny psa – szelki norweskie leżą w większości na przedniej łapie, bardzo ją blokując i znacznie ograniczając zakres jej ruchu. Głównie ograniczane są łopatki psa (zwłaszcza w norwegach zabudowanych) oraz całe ramię psa.
Podobnie jak step-iny, łatwo się je zakłada. W zależności od danego modelu przekłada się przedni pas przez głowę lub zapina go na rzep, a następnie przekłada drugi pas pod klatką i przypina z boku psa. Ta budowa ma jednak inny minus – pies bardzo łatwo i szybko może z tych szelek wyjść przez wysunięcie się z nich.
Dziś odchodzi się od szelek norweskich i są powszechnie krytykowane za swój dyskomfort w noszeniu. Nadal można je spotkać m.in. u psów policyjnych czy wojskowych, gdyż umożliwają one stabilne przytrzymanie psa oraz większą kontrolę nad nim. Jako szelki na zwykłe spacery, a tym bardziej do jakichkolwiek aktywności nie są polecane.
Dla kogo?
- Dla psów wrażliwych na przekładanie szelek
- Dla psów nieciągnących
Podtypy szelek norweskich

Szelki norweskie taśmowe
Zbudowane całkowicie z taśm. Ze względu na mnieszą powierzchnię mniej blokuje ruch przednich kończyn

Szelki norweskie zabudowane
Górna część szelek jest zabudowana i grubsza, co niestety bardzo blokuje łopatkę i powoduje większy dyskomfort
Szelki specjalistyczne
Szelki sled




Szelki sled to specjalistyczne szelki przeznaczone stricte do aktywności i sportów „ciągnących”, np. canicross, bikejoring, dogtrekking, psie zaprzęgi i tym podobne.
Mają bardzo specyficzną budowę rozłożoną na całym ciele psa, dzięki czemu siły naciągu rozkładają się po całym ciele psa, zapewniając mu komfort i swobodę ruchu. Mają długą konstrukcję sięgajacą aż do nasady ogona. Nie posiadają żadnych elementów naciskających na szyję psa, co eliminuje ryzyko uszkodzenia szyi i tchawicy podczas aktywności. Paski mają X-kształtną formę, co zapewnia stabilizację oraz w połączeniu z zaczepem na smycz umieszczonym na końcu szelek równomierne rozłożenie naciągu.
Ze względu na swoją złożoną i skomplikowaną budowę i działanie muszą być bardzo dobrze dobrane do wymiarów ciała psa – w przeciwny przypadku nie bedą prawidłowo spełniać swojej funkcji. Nie są przeznaczone na zwykłe, codzienne spacery.
Dla kogo?
- Dla psów sportowych
- Dla psów uprawiających aktywności zaprzęgowe
Szelki antyucieczkowe




Szelki antyucieczkowe, zgodnie ze swoją nazwą, mają zapobiegać uciekaniu i wydostawaniu się z nich psów.
Zwykle są bardzo podobne do szelek guard, mają jednak w budowie trzecią obręcz, która leży jest na brzuchu psa. Zwykle jest połączona z drugą obręczą wyłącznie paskiem na plecach, ale zdarzają się również szelki z paskiem łączącym obręcze na brzuchu. W wielu modelach dodatkową obręcz można odpiąć i zamienić szelki na zwykłe guardy.
Trzecia obręcz znacznie utrudnia psu wyślizgnięcie się z szelek. Podczas próby ucieczki zahacza o żebra psa, dzięki czemu psu nie jest tak łatwo z tych szelek wyjść. Zostały stworzone specjalne dla psów, które wydostają się z każdych innych szelek.
Dla kogo?
- Dla psów lękliwych
- Dla psów uciekajacych z szelek
Dla kogo?
- Dla psów lękliwych
- Dla psów uciekajacych z szelek

Szelki antyucieczkowe taśmowe
Zbudowane całkowicie z taśm, podobnie jak taśmowe szelki guard. Najbardziej standardowy typ szelek antyucieczkowych

Szelki antyucieczkowe zabudowane
Podobnie jak zabudowane szelki guard są grubsze niż standardowe szelki, dzięki czemu jeszcze bardziej utrudniają psu ucieczkę
Inne typy
Szelki samochodowe
Przeznaczone są do podróży samochodowych z psem. Zwykle są znacznie bardziej zabudowane i cięższe niż standardowe szelki, aby podczas hamowania lub wypadku zapewnić psu bezpieczeństwo. Niektóre modele mają również dodatki w postaci np. pętli do przekładania pasów bezpieczeństwa.
Ze względu na swoją budowę nie nadają się na codzienne spacery.

Szelki zaciskowe
Ten typ szelek jest używany w niektórych metodach treningowych i jest uznawany za narzędzie awersyjne. Dolno-tylna część szelek nie jest zszyta z górną, przez co, gdy pies ciągnie do przodu, paski szelek zaciskają się mu pod pachami, powodując ból i dyskomfort. Używa się ich podczas m.in. nauki luźnego chodzenia na smyczy, ale powinny być używane ostrożnie i przez profesjonalistów.

Szelki medyczne
Szelki te przybierają różne formy i mają charaker wyłącznie użytkowy. Służą do wsparcia psów starszych, chorych, po rehabilitacji lub operacji do odciążenia ich podczas ruch oraz umożliwają podnoszenie i przenoszenie psa.

Szelki easy walk
Nie jest typem szelek samym w sobie, ale rodzajem zapięcia używanym w różnych rodzajach szelek. Umieszczony jest z przodu klatki piersiowej, a zapięcie na niego smyczy daje większą kontrolę nad psem i powoduje „obrócenie” się psa w przupadku ciągnięcia na smyczy. Jest czasem polecane do nauki luźnego chodzenia na smyczy, warto jednak pamiętać, że jest tylko dodatkowym narzędziem i nie powinno być stosowane jako jedyna metoda.
