Strona główna » Co umieszczać w zabawkach na jedzenie? Kompletny przewodnik

Co umieszczać w zabawkach na jedzenie? Kompletny przewodnik

by Alicja Olkowska

Szeroko pojęte zabawki na jedzenie od lat stanowią hit wsród psiarzy. Na rynku mamy ich ogromny wybór – począwszy od kultowych Kongów, przez maty do lizania i miski spowalniające, na matach węchowych kończąc. Jeśli jednak jesteśmy już w posiadaniu jakiejś zabawki na jedzenie dla naszego psa, pojawia się zasadnicze pytanie – co właściwie umieszczać w środku?

Odpowiedź brzmi: to zależy!

A od czego zależy? Głównie od typu danej zabawki – różnią się one od siebie budową, rodzajem i przeznaczeniem, a jednocześnie jedzeniem, jakie można wewnątrz nich umieszczać. Przykładowo – mata węchowa jest świetna do suchej karmy i przysmaków, ale nie da się umieścić w niej karmy mokrej. Podobna sprawa ma się z matami do lizania – są zwykle przeznaczone do pokarmów o konsystencji miękkiej, np. pasztet, ale do wielu modelów nie włożymy czegoś chrupkiego.

Skąd wiedzieć, do jakiego rodzaju jedzenia przeznaczona jest dana zabawka?

Pełen artykuł o rodzajach zabawek na jedzenie znajdziesz tutaj – tam dowiesz się, jakie dokładnie jedzenie można umieszczać w danym rodzaju zabawki. 

Nie jest jednak trudno zorientować się, do jakiego jedzenia dostosowany jest dany produkt!

Wyróżniamy 3 główne rodzaje pokarmu w zależności od ich konsystencji – płynne, miękkie i suche

  • Jedzenie płynne to każde w formie ciekłej lub do niej zbliżonej – czyli wszelkie psie buliony i smoothie. Są idealne do mrożenia w gorące dni, sprawdzają się także jako polewa do jedzenia czy smakowy dodatek. Jednak wbrew pozorom, trudno jest je całkowicie wylizać, więc uważaj z umieszczaniem ich w trudnych zabawkach. Sprawdzają się w zabawkach z wodoodpornego, łatwego w umyciu materiału – typu maty do lizania. Nie nadają się do wszelkich produktów wykonanych z tkanin, typu zabawki węchowe. Uważaj też z niektórymi zabawkami posiadającymi otwory, np. Kong – bardzo łatwo mogą się z nich wylać.
  • Jedzenie miękkie – czyli np. mokra karma, pasztety, pasty, jogurty czy rozciapane owoce – jest najbardziej uniwersalne i nadaje się do większości zabawek, można też mrozić. Również wymaga wodoodpornych powierzchni, ale znacznie lepiej trzyma się w miejscu niż pożywienie płynne. Wylizywanie go masuje psu język i stymuluje układ nerwowy. Sprawdzi się w zabawkach typu Kong, matach do lizania i miskach spowalniających. Nie sprawdzi się za to również w zabawkach węchowych i w większości zabawek interaktywnych.
  • Jedzenie suche, takie jak sucha karma, chrupki czy przysmaki dla psów wyróżnia się tym, że nie brudzi powierzchni, łatwo jest je wydobyć przez psa i może być łatwo rozdzielone ilościowo (np. jeden chrupek w jeden otwór zabawki). Również sprawdza się w wielu zabawkach, jednak jego zastosowanie jest zgoła inne. Z racji swojej charakterystyki powinno być umieszczane w zabawkach z wysokimi ściankami, jak miski spowalniające. Wiele mat do lizania jest zbyt niskich i płaskich, żeby odpowiednio urozmaicić psu wydobywanie suchego jedzenia, choć z pewnymi wyjątkami (jak np. LickiMat Slomo). Idealnie jednak umieścić je w matach czy kulach węchowych, a także zabawkach interaktywnych i edukacyjnych. 

Co umieszczać w zabawkach na jedzenie?

Skoro już jasne jest, jaka zabawka jest do jakiego jedzenia, czas przejść do pytania zasadniczego – co możemy wkładać do/umieszczać na zabawkach na jedzenie? Właściwie wszystko, co nadaje się do jedzenia przez psa – poniżej jednak podpowiem, co może się fajnie do tego sprawdzić!

Karma sucha

Jeśli Twój pies je karmę suchą na co dzień, możesz podawać mu posiłek w różnych zabawkach - to znacznie urozmaici mu jedzenie. Sucha karma jest łatwa do wydobycia i szybko wypada z zabawek typu Kong. Możesz użyć jej jako podstawa lub dodatek do posiłku w zabawce.

Sprawdzi się w: miskach spowalniających, matach i kulach węchowych, zabawkach interaktywnych, zabawkach edukacyjnych, zabawkach typu Kong, niektórych matach do lizania z wysokim rantem typu LickiMat Slomo

Karma mokra

Jeśli karma mokra jest podstawą żywienia Twojego psa, możesz urozmaicać jego posiłki zabawkami na jedzenie. Najlepiej sprawdzają się mokre karmy o konsystencji zbliżonej do pasty - najłatwiej jest je nakładać do zabawek i rozprowadzać po ich powierzchni.

Sprawdzi się w: matach do lizania, miskach spowalniających, zabawkach typu Kong

Pasztety i pasty mięsne

Mają świetną konsystencję i uwielbiam dawać je psom do wylizania. Najlepiej wykonać je samodzielnie lub zakupić w sklepie specjalny pasztet czy pastę dla psów - uwaga na pasztety dla ludzi, ich przyprawy i konserwanty mogą zaszkodzić psom!

Sprawdzi się w: matach do lizania, miskach spowalniających, zabawkach typu Kong

Bulion

Psi bulion to świetny dodatek do posiłku. Jest źrodłem kolagenu, chondroityny i glukozaminy, ponadto jest świetnym dosmaczaczem.

Sprawdzi się w: matach do lizania, miskach spowalniających

Smoothie

Możesz zrobić je samodzielnie lub kupić gotowe smoothie - mi świetnie sprawdzają się popularne SmoothieDog.

Sprawdzi się w: matach do lizania, miskach spowalniających

Jogurty

Jogurty dla psów to super dosmaczacz - większość psów uwiebia nabiał, ale trzeba uważać, żeby podawać im produkty bezpieczne, bez sztucznych substancji. Ja używam jogurtów naturalnych lub przeznaczonych specjalnie dla psów - lubię np. YowUp i Yogupet.

Sprawdzi się w: matach do lizania, miskach spowalniających, zabawkach typu Kong

Masło orzechowe

Ma papkowatą konsystencję i świetnie trzyma się powierzchni zabawek. Szukaj maseł orzechowych bez soli, konserwantów i sztucznych dodatków. U nas super sprawdza się wegańskie masło orzechowe z Biedronki, ale korzystamy też z maseł dla psów różnych psich firm.

Sprawdzi się w: matach do lizania, miskach spowalniających, zabawkach typu Kong

Musy owocowe

Musy dla dzieci z owoców są super dodatkiem do psiej diety, ale warto patrzeć na skład - wiele z nich ma mnóstwo cukru w sobie. Personalnie polecam i głównie korzystam z musów Ovolovo.

Sprawdzi się w: matach do lizania, miskach spowalniających, zabawkach typu Kong

Surowe mięso

Niezależnie, czy Twój pies je BARF czy nie, możesz podać psu surowe mięso. Warto jednak dobrze dobrać jego ilość, polecam też lekko je podgotować lub podsmażyć przed podaniem psu - pozbędziemy się ryzyka obecności np. salmonelli.

Sprawdzi się w: miskach spowalniających, zabawkach typu Kong

Kawałki mięsa gotowanego

Znacznie łatwiej jest je umieszczać w zabawkach, gdyż można je "rozdziubać" widelcem, jest też zwykle bardziej lubiane przez psy.

Sprawdzi się w: matach do lizania, miskach spowalniających, zabawkach typu Kong

Ryby

Łosoś, dorsz, śledź, makrela, tuńczyk - ryby w każej postaci to doskonałe źródło jodu i kwasów omega-3

Sprawdzi się w: matach do lizania, miskach spowalniających, zabawkach typu Kong

Jajko - surowe lub gotowane

Jeden z ulubionych dodatków moich psów. Jajko jest bardzo zdrowe, dodatkowo daje dużo możliwości podawania. Można rozlać surowe jajko na zabawki, można umieścić na nich kawałki jajka na twardo, podać psu samo żółto lub zmielić skorupkę - świetne źródło wapnia!

Sprawdzi się w: matach do lizania, miskach spowalniających, zabawkach typu Kong

Oleje dla psów

Olej z łososia to zwykle najpopularnieszy wybór, ale nie jedyny. Oleje są fajne, często występują w dozownikach podobnych do mydła, więc łatwo je umieścić na zabawkach - łatwiej niż samą rybę, łatwiej jest też psu taki olej zjeść.

Sprawdzi się w: matach do lizania, miskach spowalniających

Zblendowane owoce i warzywa

Domowa wersja musów owocowych, ale zdrowsza i bardziej różnorodna. Taką owocową, warzywną (lub owocowo-warzywną) papkę z łatwością można włożyć do środka lub na powierzchnię zabawek, a jest bardzo smacznym źrodłem kluczowych elementów diety.

Sprawdzi się w: matach do lizania, miskach spowalniających, zabawkach typu Kong

Owoce i warzywa w kawałkach

Owoców i warzyw nie trzeba blendować, można też podać je w "standardowej" formie, na przykład krojąc na drobne kawałki. Pies będzie miał smaczne chrupanie - można też je wysuszyć w suszarce na owoce. Pamiętaj, żeby podawać psu tylko bezpieczne dla niego produkty!

Sprawdzi się w: matach do lizania, miskach spowalniających, zabawkach interaktywnych, zabawkach edukacyjnych, zabawkach typu Kong

Przysmaki i gryzaki

Czy to zwykłe przysmaki treningowe, czy gryzaki z suszonego mięsa, czy suszone szprotki, czy ucho królicze i wszystkie tym podobne rzeczy - są świetnym urozmaiceniem posiłku, łatwym do znalezienia i najbadziej uniwersalnym dodatkiem.

Sprawdzi się w: matach do lizania, miskach spowalniających, kulach i matach węchowych, zabawkach interaktywnych, zabawkach edukacyjnych, zabawkach typu Kong

Produkty liofilizowane

Wszystko, co liofilizowane i bezpieczne dla psów, jest bardzo wartościowym dodatkiem. Czy to liofilizowane mięso, warzywa, czy owoce - możemy zrobić je samemu lub kupić - ja używam różnych produktów lliofilizowanych od Suszu i Kiwi Walker.

Sprawdzi się w: matach do lizania, miskach spowalniających, kulach i matach węchowych, zabawkach interaktywnych, zabawkach edukacyjnych, zabawkach typu Kong

Dosmaczacze

Na rynku znajdziemy mnóstwo szeroko pojętych dosmaczaczy, które mają polepszyć smak posiłku. Często są to musy w saszetkach lub formy proszkowane, zdarzają się też dosmaczacze w większych kawałkach.

Sprawdzi się w: matach do lizania, miskach spowalniających, zabawkach typu Kong

Suplementy

Na sam koniec - suplementy, które niemal zawsze występują w miskach moich psów. Suplementów dla psów jest bardzo dużo - na sierść, stawy, odporność i wiele więcej. Istotne jest to, żeby odpowiednio dobrać suplementy do naszego psa - to bardzo ważne!

Sugestie podane pod każdym produktem są orientacyjne i wynikające z konsystencji danego produktu oraz moich doświadczeń z nim, ale możesz też śmiało eksperymentować z umieszczaniem ich w innych rodzajach zabawek na jedzenie!

Na co zwracać uwagę?

Jak widać powyżej, gama rzeczy, które możesz podać swojemu psu w zabawkach na jedzenie jest spora. Inspiruj się powyższą listą śmiało, ale pamiętaj, aby odpowiednio dopasować zawartość miski Twojego psa do jego potrzeb.

Jeśli Twój pies ma wrażliwy żołądek, unikaj rzeczy, które mogą mu zaszkodzić i przeciążyć układ pokarmowy. Unikaj produktów, na które Twój pies ma uczulenie. Zwróć też uwagę na jego wiek i stan zdrowia – pieski starsze i z małą ilością zębów nie powinny jeść twardych rzeczy. Uważaj też na wielkość różnych elementów – małe pieski mogą mieć problem z pogryzieniem dużych gryzaków i granulek karmy, a duże psy mogą zadławić się zbyt małymi przysmakami.

Zwróć też uwagę na sposób jedzenia swojego psa. Jeśli je bardzo szybko i wręcz „pochłania” jedzenie, możesz wybrać płynne lub miękkie jedzenie i je zamrozić, co spowolni proces jedzenia. Uważaj jednak na to, żeby zbyt nie utrudnić mu konsumpcji posiłku – nie mróź zabawek na jedzenie szczeniakom i psom początkującym. Wybieraj też zabawki odpowiednio dostosowane do poziomu zaawansowania psa.

Jeśli zadbasz o wszystie istotne elementy przy przygotowywaniu posiłku, zapewnisz psu zdrową, zbilansowaną odpowiednią dla niego stymulację i urozmaicenie posiłku. A zróżnicowany posiłek podany w fajnej zabawce na jedzenie jest znacznie lepszy, niż nudna karma w nudnej misce 😉

Smacznego!

You may also like

Leave a Comment